Що таке автодім: всі варіанти оселі на колесах

Те, що цей вид транспорту носить таке промовисте ім’я, ще не означає, що з ним все ясно. Автожурналісти rbc.ua розбирались, що ховається під поняттям автобудинок і чи справді у ньому можна жити.

Про варіанти транспорту, який може служити домівкою, читайте в матеріалі РБК-Україна.

При підготовці статті були використані матеріали порталів Westcamper та Caravaning.

Причин, які спонукають людину ночувати в машині замість звичної домівки, існує чимало, і на жаль, не всі з них пов’язані в власним бажанням громадянина. Але спочатку всі дома на колесах створювались для активного відпочинку – про них ми сьогодні і поговоримо. Пам’ятаючи при тому про три головні вимоги до автодому як такого: умови для ночівлі, умови для приготування їжі і дуже бажано – умови для забезпечення санітарних потреб.

Програма-мінімум: причеп-сльозинка Teardrop

Перший крок від ночівлі на розкладених сидіннях в салоні сімейного хетчбека в бік більшого комфорту – це невеличкі, довжиною до 2,3 – 3,3 м і заввишки до 1,3 м, причепи у формі краплі. Фактично це комфортабельний намет на колесах: у ньому є лише два спальних місця і подоба кухні з зовнішнього боку, де "кухар" стоїть на землі під відкритим люком. Оскільки вага цього мікродомика не перевищує 350 – 450 кг, його можна буксирувати будь-якою машиною і без категорії Е в правах. Мінуси "сльозинки" – в ній можна максимум сидіти на підлозі, не можна стояти, не можна ходити, не можна розмістити душ/туалет.

Класичний випадок: причеп-дача

Знавці відрізняють як мінімум це три типи житлових причепів: довжиною порядку 3,5 метрів, довжиною від 4,0 метрів і великі "каравани" завдовжки 4,5 – 6 метрів. Місткість їхня – від трьох спальних місць до чотирьох-п’яти, причому в топових варіантах спальня буде окремою кімнатою, а не трансформованою з вітальні.

Так само разом з зростанням категорії з’являється туалет та душова кімната, газове опалення, кондиціонер та холодильник. Такі приємні дрібниці як сонячна батарея, телевізор, інтернет з Wi-Fi та вбудована аудіосистема в принципі в наш час можуть бути інстальовані і в бюджетному 3,5-метровому будиночку.

Щодо мінусів – чим більший причеп, тим більший автомобіль потрібен для його буксирування, і тим важче керувати ним в умовах сучасного міста.

Кемпер – самохідний автодім

Автобудинок з власним двигуном – ще один популярний варіант для життя на природі під час відпочинку. В цьому розмірі – з житловим відсіком довжиною від 3 – 4 метрів і більше – існують і причепи, але "моноблочним" транспортом легше керувати. Та й внутрішня площа машини використовується більш раціонально, адже пасажирський салон залишається заселеним і під час руху, і на стоянці. Насиченість кемпера зручностями, як і у причепа, залежить від розмірів і фінансових можливостей власника.

Цей вид автобудинків розділяють на два види – створені в стандартному кузові фургона (пасажирського буса) і так звані інтегровані. Останній тип найдорожчий, адже в ньому використано оригінальний, спеціально спроектований кузов – з цільним, дизайнерські прорахованим іміджом і з інтер’єром, який вигідно використовує для мешкання у тому числі і простір водійської кабіни.

Додатковий чинник ціноутворення кемпера – марка шасі, обраного в якості технічного носія пересувної оселі. Звісно, багато що залежить і від стану агрегатів – двигуна, трансмісії і ходової частини. Вагомий мінус кемпера у порівнянні з причепами – ви не можете залишити громіздку житлову частину будинку на своїй базі на природі, щоб швиденько з’їздити у найближче місто за продуктами чи на екскурсію.

Якщо коротко

Досвідчені караванери стверджують, що не можна купувати собі той чи інший автодім, не маючи власного досвіду мандрівок. Адже тільки практика може показати, який саме тип будинку на колесах вам потрібен – якого форм-фактору і з яким рівнем комплектації. А щоб визначитися предметно, можна взяти причеп та кемпер напрокат – така послуга в Україні є, зокрема, на майданчиках, де торгують різного роду домами на колесах.

Нагадаємо, нещодавно РБК-Україна розповідало, який двигун для авто вибрати новачкові.