Останнім часом усе частіше можна почути розмови про те, що трудовий тиждень треба скорочувати. До слова, у багатьох країнах ЄС уже готуються до змін — там серйозно налаштовані додати ще один вихідний. І головне — зарплата від цього не має зменшитися. Робота — чотири дні, а гроші — ті ж самі.
Позиція України: підтримка ідеї, але без примусу під час війни
Подібний варіант розглядають і в Україні. Данило Гетманцев, який очолює фінансовий комітет парламенту, розповів, що сам підтримує ідею скоротити робочі дні. Та все ж додає: нав’язувати таку норму під час війни не варто. Мовляв, нині бізнесу і так несолодко, тому змінювати графік треба обережно і за домовленістю.
Якщо підприємство готове — нехай домовляються. Чотири дні чи п’ять — вирішують разом, — каже Гетманцев.
З його слів, усе має будуватись на спільному рішенні працівників і керівників. Комусь зручніше стиснути робочий час до чотирьох днів, але лишити ті ж 40 годин. Іншим, може, вигідніше знайти компроміс — менше годин, менше стресу, але й менше зайвих витрат для роботодавця.
Європейський досвід: ефективність та вигоряння
До речі, у Європі подібні експерименти вже не рідкість. Деякі компанії давно перевірили: коли працівники мають більше часу на себе, то працюють ефективніше. Менше вигоряння, більше бажання братися до справ.
Готовність української економіки: майбутнє чотириденки
Та чи готова до цього українська економіка зараз? Питання відкрите. Гетманцев упевнений: примусу не буде. Кожен бізнес має право сам вирішувати, як йому організувати робочий процес у час війни. Держава не стане втручатись.
З іншого боку, якщо дивитись на перспективу — ідея чотириденного тижня цілком може стати нормою, коли війна залишиться у минулому. Приклад Європи вже під боком, і чимало українських компаній зацікавлені спробувати працювати по-новому.
Життя під час війни змінює звички людей і правила гри для бізнесу. Та головне — залишити простір для вибору і довіри, адже врешті-решт працюють люди, а не папірці з законами.
Джерело: 5692.com.ua