Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан рішуче засудив військову операцію Ізраїлю в Секторі Газа і закликав ООН зупинити ескалацію війни у регіоні.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на TRT Global.
Під час виступу в Раді Безпеки ООН 16 липня, Фідан звинуватив армію Ізраїлю в геноциді населення Сектора Газа і зазначив, що анклав уже перетворився на "концентраційний табір".
Він звернув увагу на масове переміщення населення, масштабні руйнування та свідоме блокування гуманітарної допомоги в регіоні.
За словами міністра, "мирних жителів без розбору вбивають у пунктах роздачі допомоги, коли вони намагаються дістати їжу та воду", а "голод використовується як зброя війни".
"Поки ми зібралися в цій залі сьогодні, геноцидна війна Ізраїлю проти палестинського народу триває безупинно. Понад 2 мільйони людей зазнають неймовірних страждань у Газі", – заявив Фідан.
Порушення гуманітарного права
Під час виступу, Фідан також звинуватив Ізраїль у порушенні всіх засадничих принципів міжнародного гуманітарного права.
Він попередив, що гуманітарна криза у Секторі Газа переросла у випробування глобальної моральної рішучості та підкреслив, що "це не може тривати далі".
"Лише Організація Об’єднаних Націй може забезпечити ефективне, нейтральне та гідне надання гуманітарної допомоги. Основоположні принципи гуманітарної діяльності – гуманність, нейтральність, неупередженість і незалежність – мають бути збережені", – сказав він.
Загроза регіональної війни
Крім того, Фідан попередив, що воєнна кампанія Ізраїлю в Секторі Газа створює ризик ширшої ескалації в регіоні.
Він наголосив, що "ця стратегія агресії поширюється не лише на Палестину, а й на Ліван, Сирію та Іран", а "в Сирії ізраїльські удари ставлять під загрозу крихкий мир, здобутий дорогою ціною".
Очільник турецького МЗС закликав міжнародну спільноту запобігти подальшій ескалації та не допустити, щоб Сирія знову занурилася в хаос.
Палестинська держава і критика ООН
Глава МЗС Туреччини заявив про підтримку Анкари повного міжнародного визнання Держави Палестина та її членства в ООН і вважає це необхідною умовою для досягнення тривалого миру на Близькому Сході.
На завершення виступу, міністр різко розкритикував Раду Безпеки ООН і заявив, що "вона підвела народ Гази та зневажила людську гідність". На його думку, "це вже не просто гуманітарна катастрофа, а випробування нашої спільної людяності".
На думку Фідана, слід негайно "покласти край безкарності, забезпечити негайне і стале припинення вогню, доставити безперешкодну гуманітарну допомогу та відновити зобов’язання щодо формули двох держав".
Критика Туреччини на адресу Ізраїлю
Вже понад рік президент і уряд Туреччини регулярно критикують Ізраїль за воєнну кампанію проти ХАМАС у Секторі Газа, що розпочалася у жовтні 2023 року.
На початку травня 2024 року Анкара призупинила торгівлю з Ізраїле і готова відновити її після того, як уряд Ізраїлю дозволить безперебійний і достатній потік гуманітарної допомоги в Газу.
У червні цього року президент Туреччини Реджеп Ердоган емоційно висловився про удари Ізраїлю по ядерних та військових об'єктах Ірану.
Водночас, Ізраїль висловив стурбованість виведенням військ США з Сирії. В Єрусалимі переконані, що це дозволить Туреччині посилити вплив у регіоні.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.