Схоже, що в нашому політичному житті знову стаються цікаві речі. Хто б міг подумати, що після всіх цих розмов і суперечок навколо НАБУ та САП, коли вже, здавалося, все вирішено і повноваження їм підрізали, Володимир Зеленський візьме та й внесе до Верховної Ради новий законопроект. Цей документ, по суті, має повернути все на круги своя і дати нашим антикорупційним органам справжню незалежність.
Що відомо
Якщо подивитися на цей законопроект, то він скасовує всі ті неприємні зміни, що вже встигли наробити галасу. І не просто скасовує, а ще й додає кілька "родзинок" — нових правил, які мали б зробити боротьбу з корупцією ще ефективнішою.
- Повернення керівника САП: Президент пропонує, щоб керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури знову став повноцінним учасником, коли обирають головного в прокуратурі.
- "Руки геть" від матеріалів розслідувань: Генеральний прокурор більше не зможе просто так витребувати собі матеріали з досудових розслідувань у детективів чи відділів внутрішнього контролю НАБУ.
- НАБУ, значить НАБУ: Генпрокурору також забороняється передавати справи, які за законом мають розслідувати детективи НАБУ, комусь іншому. Хіба що, якщо там ну зовсім вже форс-мажор, і НАБУ фізично не може працювати, особливо під час війни. Тоді вже рішення буде за керівником САП або ж самим Генпрокурором.
- А ще, що дуже важливо, детектив НАБУ тепер муситиме слухати лише вказівки прокурора САП, і то тільки якщо вони написані на папері.
А що ж зміниться для НАБУ та САП в цілому
Після того, як цей закон таки запрацює, нас чекає ще кілька сюрпризів. По-перше, співробітники НАБУ, САП, БЕБ, Офісу генпрокурора, Держбюро розслідувань і навіть Нацполіції будуть проходити "стріс-тести". А точніше – перевірку на поліграфі, і це буде відбуватися не рідше, ніж раз на два роки. До речі, методологію для цього мають узгодити з СБУ.
А ще, протягом найближчих шести місяців, Служба безпеки України має провести таку собі додаткову перевірку всіх цих працівників, особливо тих, хто має доступ до держтаємниці. Перевірятимуть на те, чи не діють вони, бува, на користь агресора.
І це ще не кінець. Офіс генпрокурора разом з Мін'юстом мають, по ідеї, посилити роботу з пошуку та екстрадиції тих, хто ховається за кордоном від слідства або від відбування покарання. А Кабмін, до речі, вже протягом трьох місяців має підготувати для цього необхідні зміни в закони.
Не забули й про те, щоб повернути з-за кордону ті активи, що були отримані злочинним шляхом. Цим теж займатимуться посилено.
А ще Кабмін протягом місяця мусить подати правки щодо заборони виїзду за кордон для працівників НАБУ. Ну, хіба що у службові відрядження, тут нічого не поробиш.
А що ж президент казав раніше
Вчора, буквально, Володимир Зеленський вже натякав, що збирається запропонувати парламенту законопроект, який "забезпечить силу системі правопорядку". Він наголошував, що не буде жодного російського впливу чи втручання в роботу наших правоохоронних органів. І що дуже важливо, за його словами, всі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть.
Президент також зазначив, що в законопроекті будуть враховані пропозиції від керівників різних правоохоронних та антикорупційних органів, і, звісно, від генерального прокурора. Він підкреслив:
Це буде президентський законопроект, і ми реалізуємо це в рамках нашої стратегії трансформації держави.
До речі, народний депутат Ярослав Железняк вже встиг заявити, що Рада, ймовірно, збереться вже наступного тижня, щоб розглянути цей проєкт. Хоча, за інформацією деяких джерел, поки що точної дати розгляду ще немає.
А що ж було з тим законопроєктом про НАБУ і САП
Тут, чесно кажучи, справжній детектив. Минулого понеділка, наприклад, СБУ вже проводила перевірку в САП, дивилися, як там дотримуються вимог про держтаємницю. І що цікаво, тоді ж обшуки відбулися і в детективів НАБУ. Мовляв, шукали "нейтралізацію російського впливу".
Але найцікавіше сталося позавчора – Верховна Рада тоді прийняла законопроєкт під номером 12414, який, між іншим, скорочував повноваження НАБУ та САП.
І що там було в тому документі? О, там було чимало:
- Генпрокурор міг би тепер закривати справи просто за клопотанням сторони захисту.
- Він же міг би особисто підписувати підозри високопоставленим чиновникам.
- А керівник САП, що найприкріше, втрачав право входити до складу групи прокурорів – це б вирішував тільки Генпрокурор.
І що ви думаєте? Увечері 22 липня Зеленський таки підписав той закон.
А що суспільство
Природно, прийняття і підписання такого закону викликало справжню хвилю обурення. Ще до розгляду документа антикорупційні відомства, наприклад, закликали депутатів його не підтримувати.
Увечері понеділка, 22 липня, українці в Києві та в інших містах почали виходити на протести. Звісно, закликали ветувати закон.
Але тут цікавий момент: Головне управління розвідки Міноборони заявило, що російські спецслужби і пропагандисти, мовляв, уважно спостерігають за цими протестами. І, як виявилося, ворог може вдатися до провокацій.
Ба більше, у Центрі протидії дезінформації зазначили, що Росія вже перекручує зміст мітингів. А російська пропаганда, уявіть собі, навіть використовує фотошоп, щоб підробити фотографії з акцій протесту. Намагаються видати це так, ніби люди протестують саме проти президента Зеленського. Така от вона, інформаційна війна.
Джерело: 5692.com.ua