ЄС не зможе оплатити американську зброю для України зі свого бюджету — єврокомісар

Знаєте, іноді здається, що все у світі просто, але потім вилазить купа "але". От, наприклад, зброя для України. Здавалося б, ну що тут такого — ЄС має гроші, Америка має зброю. Купили б та й усе. Але ні. Виявляється, не все так просто, як малюють.

Чому не можна просто взяти гроші з бюджету ЄС

Єврокомісар з оборони Андрюс Кубілюс нещодавно роз'яснив ситуацію, і, чесно кажучи, вона трохи дивна. Він каже, що заковика в базових договорах Євросоюзу. Уявляєте? Ці договори просто не дозволяють брати гроші напряму з їхнього спільного бюджету і одразу перераховувати їх на закупівлю американської зброї для нашої України. От такий бюрократичний камінь спотикання.

Тому, що ж виходить? Країнам-членам ЄС доведеться витягати гроші зі своїх власних національних бюджетів. Навіть якщо ці гроші вони раніше отримали від Євросоюзу — все одно треба, щоб вони пройшли через "національний" гаманець, а не "спільний європейський". Дивно, правда? Ніби гроші ті самі, але шлях інший.

Але це ще не все. Кубілюс, до речі, натякнув, що Єврокомісія, можливо, спробує підштовхнути країни ЄС використати чималу позику в 150 мільярдів євро, яку вони брали на загальні військові закупівлі. Мовляв, якщо ці гроші підуть на щось інше, то можна звільнити свої власні "національні" кошти на оплату військових поставок саме для України.

А що там по грошах і майбутньому

Єврокомісар ще й пояснив, що ті гроші, які виділені на військові потреби з бюджету ЄС аж до 2034 року, це, як він висловився, "щонайменше у 40 разів менше", ніж національні військові витрати всіх країн Євросоюзу разом узятих. От вам і масштаб. Більшість майбутнього зростання військових витрат, схоже, буде йти за рахунок нових військових позик.

До речі, зовсім недавно з'явилася цікава угода між США та НАТО. Вона передбачає, що американську зброю для України купуватимуть європейські країни. Тобто, США ніби й дають зброю, але не безкоштовно для Європи, а гроші за це йдуть від європейських партнерів. Зрозуміло, що це допомагає Америці не виснажувати власні запаси, а Європі — швидше отримати потрібне озброєння.

Так, наша Україна має отримати американської зброї на цілих 10 мільярдів доларів. І її куплять європейські країни у Сполучених Штатів.

І вже є список тих, хто зголосився: Швеція, Данія та Німеччина. А от Угорщина, Чехія, Італія та Франція поки що стоять осторонь цієї ініціативи.

Генсек НАТО Марк Рютте вже натякнув, що за цією угодою Україна може отримати просто величезну кількість систем ППО, ракет та боєприпасів.

ЗМІ також повідомляли, що Штати не збираються напряму постачати зброю нам. План такий: країни НАТО віддадуть нам зброю зі своїх запасів, а потім Америка їм ці запаси поповнить. От такий круговорот зброї в природі.

Джерело: 5692.com.ua