Як банки оцінюють перспективи кредитування під час війни: опитування НБУ

У І кварталі банки через війну кардинально змінили настрої попередніх опитувань стосовно динаміки кредитування. Респонденти відзначили різке зниження попиту на кредити з боку бізнесу і населення, рекордне посилення стандартів кредитування та найнижчий рівень схвалення заявок.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням з посиланням на Опитування про умови банківського кредитування НБУ (II квартал 2022 року)

"Попит на кредити вщух, стандарти кредитування рекордно посилились. Банки не очікують відновлення попиту на кредити, за винятком сегмента малих та середніх підприємств (МСП), та прогнозують подальше посилення всіх видів ризиків", – йдеться в повідомленні.

За даними опитування, у січні – березні 2022 року інтерес позичальників до бізнес-кредитів суттєво скоротився, найбільше – на довгострокові, кредити в іноземній валюті та позики МСП. Натомість потреба в оборотному капіталі, реструктуризації боргу та внутрішньому фінансуванні частково підсилювали попит.

Більшість банків повідомили про суттєве посилення стандартів корпоративного кредитування, більшою мірою для довгострокових кредитів, валютних позик та кредитів великому бізнесу.

"Попит населення на кредити різко скоротився через зменшення витрат на товари тривалого вжитку і заощаджень. Найбільше за всю історію опитувань зниження попиту на іпотеку відбулося внаслідок погіршення перспектив ринку нерухомості. Стандарти кредитування домогосподарств також посилились, більшою мірою на іпотеку", – йдеться в повідомленні.

У І кварталі 2022 року учасники опитування відзначили зростання всіх видів ризиків, найбільше – кредитного й операційного.

Як зазначили в НБУ, у наступні 12 місяців 46% респондентів прогнозують зростання обсягу корпоративного кредитування. Натомість більшість опитуваних зазначають про очікуване падіння роздрібного кредитування. Банки вважають, що якість кредитного портфеля погіршиться в обох сегментах.

У найближчі три місяці банки прогнозують, що усі види ризиків надалі посилюватимуться.

Поточне опитування проводилося з 18 березня до 8 квітня 2022 року серед кредитних менеджерів 28 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 94%. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України.

Нагадаємо, Росія вторглася в Україну 24 лютого. Про те, що відбувається прямо зараз, читайте в текстовому онлайні РБК-Україна.

Термінові і важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.