Вступники можуть отримати до 25 тисяч на навчання: нові правила надання освітніх грантів

Для наших майбутніх студентів цьогоріч такж діятимуть освітні гранти. Це, по суті, гроші, які держава дає на навчання, якщо ти, скажімо так, розумник, але на бюджетне місце трішки не дотягнув. До речі, про це повідомила прес-служба самого Міністерства освіти і науки.

Знаєте, що змінилося? Уряд, чесно кажучи, трохи пововтузився і вирішив переглянути умови. Тепер у нас є нові розміри тих самих грантів. А ще, цікаво, що з'явився такий собі "регіональний коефіцієнт" для деяких категорій вступників.

А нащо ті гранти взагалі

Заступник міністра освіти, Михайло Винницький, дуже чітко пояснив: грант — це така собі рятувальна шлюпка для тих, хто добре здав НМТ, тобто національний мультипредметний тест. Але от біда, не вийшло потрапити на бюджет у той університет, про який мріяв.

Він сказав:

Ми хочемо, щоб кожен талановитий студент мав шанс навчатися там, де хоче, і за тією програмою, яку сам обирає.

І, чесно кажучи, це дуже правильні слова. Бо ж не всім щастить набрати максимальний бал, але розумних дітей у нас купа.

Скільки ж можна отримати і кому

З 2025 року, якщо говорити про цифри, все виглядає так:

  • 17 тисяч гривень — це грант першого рівня. Його дадуть тим, у кого два предмети з НМТ "дотягнули" до 150 балів і більше. А якщо ти вступаєш на спеціальність, яку цього року особливо підтримують (це такі, знаєте, важливі для країни напрямки), то тобі вистачить і 140+ балів.
  • 25 тисяч гривень — це вже грант другого рівня. Для справжніх відмінників, які по двох предметах НМТ набрали 170+ балів.

Ці гроші, як зауважили в МОН, підуть на часткову оплату навчання. Це, звісно, не покриє все, але ж велика допомога, погодьтеся.

Варто зазначити, що грант зможуть отримати лише ті, кому вже за алгоритмом не випало бюджетне місце. Тобто, якщо ти вже на бюджеті, або сам відмовився від бюджету, то грошей, вибач, не буде.

Регіональні "фішки" і не тільки

З 2025 року, крім основних сум, з'явився ще один додатковий коефіцієнт — 1,5. Він збільшить розмір гранту для тих, хто:

  • закінчив школу у 2025 році в таких областях, як Запорізька, Сумська, Харківська або Миколаївська;
  • і, що важливо, вступає до вишів саме в цих областях.

Це, знаєте, така собі підтримка для наших регіонів, які, на жаль, постійно під обстрілами.

Але є нюанси: цей коефіцієнт не діє, якщо абітурієнт з цих областей поїхав вчитися в іншу область. І навпаки, якщо ти з іншої області, а вступаєш у прифронтовий виш, то теж без коефіцієнта. Все прив'язано до фактичної адреси університету.

Коефіцієнти для "особливих" спеціальностей — вони залишились

До речі, для спеціальностей, яким надають особливу підтримку (це ті, що дуже потрібні державі), галузеві коефіцієнти залишилися. Вони, по суті, піднімають ваш конкурсний бал. Це дає змогу залучити молодь до дійсно важливих напрямків підготовки.

Довідково у МОН повідомили, що для обчислення розміру гранту застосовуються також коефіцієнти – залежно від спеціальності, на яку подається заява.

Джерело: 5692.com.ua