В Україні підняли тариф на світло: як зміняться суми у платіжках вже влітку

Кабінет міністрів України підвищив тариф на світло для населення.

Про це РБК-Україна повідомили інформовані джерела.

Згідно з постановою, тарифи на світло змінюються з 1 червня 2024 року.

Новий тариф становитиме 4,32 гривні за кіловат.

Зазначимо, раніше джерела видання говорили, що буде диференціація тарифу залежно від обсягу споживання е/е, однак таке рішення уряд не ухвалив.

Чому підвищили тариф на світло

Зазначимо, на період воєнного стану в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та тепло. Але він не стосується електрики та холодної води.

Рішення щодо цін на електроенергію для населення готувалося протягом кількох тижнів. Через те, що після російських ударів навесні 2024 року склалася критична ситуація в енергосистемі. Через дефіцит генерації у травні знову поверталися до графіків.

За підрахунками Міністерства енергетики, внаслідок російських атак в Україні втрачено близько 8 ГВт генеруючих потужностей. Підвищення тарифів має забезпечити надходження коштів на ремонти. Щоб у тому числі пройти наступний осінньо-зимовий період.

Наприклад, минулого року втрата потужностей оцінювалась у 3 ГВт. І підвищення до 2,64 гривень допомогло відновити їх до зими.

У мирний час Україна зазвичай заходила в осінньо-зимовий період із запасом міцності близько 40%. На початок минулої зими він становив близько 5-8%, а зараз резервного обладнання не вистачає на 20-30%.

Національний банк України на початку травня прогнозував швидке та суттєве зростання тарифів на електроенергію. У березні про підвищення йшлося у меморандумі з МВФ. Як заявляли в Міненерго, стабілізація системи вимагатиме поступового підвищення тарифів з метою відшкодування витрат.

Примітно, що наприкінці квітня Кабінет міністрів продовжував діючий тариф лише на місяць. Що вже свідчило про можливе підвищення у червні.

Як підвищувався тариф на світло в Україні

Нинішній тариф у 2,64 гривень за кіловат діє з 1 червня 2023 року. Тоді ж Кабінет міністрів скасував диференційований підхід.

До цього українці платили по 1,44 гривень за споживання до 250 кВт*год на місяць. Кожен наступний кіловат коштував 1,68 гривень.

Найдешевші кіловати були у 1990-х. У 1996-1997 роках мінімальний тариф на світло для міського населення становив 8,3 копійки. У 1998-му з'явився единий тариф 11 копійок, через рік його підвищили до 15,6 копійок.

У 2006 році мінімальна ціна зросла до 24,4 копійок, з 2011-го застосовувалася для тих, хто споживав менше 150 кВт*год на місяць. У країні діяв диференційований підхід не лише за обсягами, а й за місцем проживання місто/сільська місцевість.

У 2012 році мінімальний тариф за споживання до 150 кВт*год на місяць зріс до 28 копійок. У 2014 році – до 30,8 копійок, у 2015-му – спочатку до 36,6 копійок для тих, хто споживав менше 100 кВт*год, потім до 45,6 копійок, у 2016-му – спочатку до 57 копійок, потім до 71,4 копійки.

Зазначимо, раніше РБК-Україна писало, що підвищення тарифу на світло допоможе оздоровити фінансову ситуацію в енергетичних компаніях. Але у короткостроковій перспективі навряд чи дозволять відмовитись від графіків.

Детальніше про це читайте у матеріалі "Вдруге через війну. Коли і на скільки можуть підняти тариф на світло".

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.