В українців можуть примусово вилучати житло для потреб ЗСУ: адвокат розповів про особливості процесу

Україна, перебуваючи в умовах невпинного напруження та загрози з боку росії, змушена вживати різноманітні заходи, щоб забезпечити свою обороноздатність. Одним із таких заходів є можливість примусового вилучення майна для потреб Збройних сил України під час війни. Ця норма включає у себе як рухоме, так і нерухоме майно, зокрема, житло та транспортні засоби. Проте, за словами адвоката Ростислава Кравця, ця норма існувала і раніше.

За яких умов можуть вилучити майно

Як зазанчив Ростислав Кравець, таке рішення може ухвалити місцева військова адміністрація в межах закону України про правовий режим воєнного стану. Особливу увагу слід звернути на те, що вилучення майна може стосуватися не лише державної та комунальної власності, а й приватних підприємств, організацій та громадян України.

Для цього існують відповідні розроблені порядки. Як я сказав, це не вчора з’явилося, не з новим законом про мобілізацію, а було і раніше. Ще 2014 року це питання також підіймалося і викликало великий суспільний резонанс, — розповів експерт.

За словами адвоката, державне та комунальне майно вилучається без будь-яких компенсацій. Проте, щодо майна приватних осіб, компенсація може надаватися одразу або протягом трьох років після закінчення воєнного стану. Важливо відзначити, що на момент вилучення майна має бути проведена його оцінка, що дозволить особам потім отримати відповідну компенсацію.

Адвокат також підкреслив, що хоча вилучення майна може статися у будь-якому регіоні України, для цього мають бути об’єктивні підстави. Якщо особа відмовляється віддавати майно, справа може потрапити до суду, де буде прийняте рішення щодо усунення перешкод користування майном.

Я не виключаю, що можуть бути певні зловживання з цього приводу. Однак для цього в нас повинні працювати відповідні правоохоронні органи, в тому числі Військова служба правопорядку, яка також за цим слідкує, Державне бюро розслідувань і Служба безпеки України, щоб відповідних зловживань не було, — розповів Ростислав Кравець.

За словами експерта, під час повномасштабної війни вже були випадки вилучення майна на користь ЗСУ.

Джерело: 5692.com.ua