Ракетні удари росіян по українських газових об'єктах призвели до серйозних проблем — доведеться закуповувати дорогий імпортний газ у Європі. Видобуток Нафтогазу впав майже на третину, і тепер країна має знайти ще 1 мільярд кубометрів, щоб покрити нестачу.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерела, які вирішили залишитися інкогніто, бо тема, м'яко кажучи, делікатна.
Чому це проблема
Начебто мільярд кубів — не така вже й катастрофа, якщо дивитися глобально. Для Європи це менше 1% від річного попиту. Але є нюанс: ціни на газові ф'ючерси зараз ростуть, бо всі переживають через можливі перебої з постачанням. Тобто купувати газ буде не тільки складно, а ще й дорого.
А ще й сховища Європи швидко порожніють після того, як з 1 січня 2025 року Росія офіційно припинила транзит газу через Україну.
Що з газом у нас
У 2024 році Україна імпортувала всього 724 мільйони кубометрів газу. Це найнижчий показник, відколи взагалі почали вести таку статистику. Але цікаво, що третину цього газу ми потім реекспортували на Захід, бо там використовують наші підземні сховища.
При цьому Нафтогаз, який забезпечує близько 80% усього українського газу, навіть зміг трохи наростити видобуток — на 5%, до 13,9 мільярда кубометрів у 2024 році.
А що казали раніше
Ще в листопаді 2024-го прем'єр Денис Шмигаль запевняв, що взимку імпорт газу нам не знадобиться. Але ось лютий — і міністр енергетики Герман Галущенко вже каже, що без закупівель після зими не обійтися.
До речі, на цьому тижні (3-7 лютого) перші обсяги додаткового газу вже почали надходити. Постачання відновила Словаччина через інтерконектор Будінце, який не використовували з жовтня.
Іронія в тому, що сама Словаччина, яка активно виступає за продовження транзиту газу через Україну, у лютому почала отримувати російський газ… через Туреччину.
Що каже Нафтогаз
Офіційно компанія коментувати вплив російських ракетних ударів на видобуток не стала. Але раніше запевняла, що постачання газу українцям відбувається без збоїв.
Як воно буде далі — побачимо. Але факт залишається фактом: знайти цей мільярд кубів доведеться, і це точно вдарить по гаманцях.
Джерело: 5692.com.ua