Профільний комітет ВРУ підтримав створення реєстру усіх банківських рахунків та сейфів українців

Здається, нашим фінансам світить повна прозорість. Фінансовий комітет Верховної Ради дав зелене світло законопроєкту, який, по суті, наближає Україну до європейських правил гри в оплатах. Мова йде про приєднання до так званої Єдиної зони платежів у євро, а це, на хвилиночку, серйозна штука.

Так от, Ярослав Железняк, член того самого комітету, у себе в Telegram "розсекретив" деталі. Виявляється, цей законопроєкт за номером 13233 – це щось на кшталт створення великого-великого списку, де будуть записані всі-всі банківські рахунки та навіть банківські сейфи українців. Причому не просто так, а під чуйним оком податкової.

Хто матиме доступ до цього реєстру?

Ціла купа наших "служб": і податкова, звісно, і правоохоронці, і Держфінмоніторинг (це ті, що за відмиванням грошей слідкують), і НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції), і навіть АРМА (Національне агентство з розшуку та менеджменту активів).

Хоча, до речі, Железняк обмовився, що до другого читання, можливо, цей реєстр віддадуть у відання Мінфіну.

Він, до речі, абсолютно впевнений: наступний крок – це відкриття банківської таємниці. І це, мовляв, уже навіть Мінфін у бюджетну декларацію записав. Про це, каже, вони прямо на засіданні комітету і заявили. Отже, приховувати щось буде все складніше, погодьтеся.

Якщо говорити про цифри, то уявіть собі: за даними Нацбанку, в Україні налічується цілих 70 мільйонів банківських рахунків. А ось про сейфи точної інформації нема. Хоча їх теж чимало.

А навіщо це все

Раніше Сергій Марченко, наш міністр фінансів, вже говорив: якщо ми хочемо здійснювати платежі в євро, то такий закон нам просто необхідний. За його словами, проєкт "досить складний, і деякі питання є досить дискусійними й важкими для сприйняття". Це зрозуміло, адже мова про такі чутливі речі.

Я вважаю, що нам треба прийняти факт: якщо ми хочемо здійснювати платежі в євро, ми маємо максимально швидко прийняти цей закон. У нас немає іншого вибору, – підкреслив міністр.

До речі, ще в квітні уряд уже схвалив цілий пакет законопроєктів від Мінфіну, щоб подати офіційну заявку на приєднання України до SEPA (Single Euro Payments Area). Це, власне, і передбачає створення того самого реєстру рахунків та індивідуальних банківських сейфів для фізичних осіб.

Що ж будуть вносити до цього реєстру

  • Відомості про банківські рахунки, рахунки у цінних паперах, електронні гаманці (так-так, навіть їх) і тому подібне.
  • Інформація про власників таких рахунків.
  • Дані про установи, де саме відкриті ваші рахунки.

А ось тут цікаво: не будуть передаватися відомості про рух і залишки коштів за рахунками громадян, а також про вміст сейфа. Це вже добре. Бо інакше, здається, це було б занадто.

І ще один важливий момент: публікувати ці дані у вільному доступі не будуть. Тобто, відкритої частини реєстру не буде. Доступ надаватиметься спеціалізований і виключно компетентним органам. Ну, принаймні, так заявляють. Поживемо – побачимо, чи буде це працювати саме так.

Джерело: 5692.com.ua