МОН скасувало наказ про дистанційну освіту: як це вплине на дітей і вчителів

18 липня 2025 року стало відомо про доволі серйозні зміни, що стосуються навчання наших діток. МОН скасувало Наказ № 1112. Це важливо, бо він регулював багато нюансів. А ще з Наказу № 1115 (куди, до речі, раніше внесли правки Наказом № 1276) викинули певні положення. Фактично ці зміни послабили вимоги до функціонування дистанційки.

Про що йдеться

Про ті вимоги до кількості учнів у дистанційних класах і про правила навчання для наших діток-переселенців, тих, хто вимушено покинув свої домівки.

Виявилося, що ці зміни – це не просто так. Їх вимагали самі народні депутати, а ще громади, що знаходяться близько до лінії фронту.

Але знаєте що? Це ще не все. Попри те, що дещо скасували, є низка правил, які все одно залишаються. І це добре, бо вони реально важливі для безпеки наших дітей та для самих громад. Ці норми, до речі, збираються закріпити в окремому документі, але вже після того, як проведуть консультації з профільним комітетом Верховної Ради та, звісно, з депутатами. А потім, як і належить, офіційно затвердять.

Детальніше про те, що змінилося

Дистанційні класи тепер як звичайні. Раніше були особливі вимоги, а тепер для дистанційних класів все так само, як для тих, де діти вчаться очно чи за змішаною формою. А ви знали, що згідно із Законом України "Про повну загальну середню освіту" клас можна відкривати, якщо там є мінімум 5 учнів? Саме таку мінімальну кількість учнів можуть мати дистанційні класи для функціонування, без зайвих складнощів.

Школи можуть відкривати дистанційні класи навіть без повних паралелей. Це означає, що не потрібно мати повний комплект. Що дає більше гнучкості.

Діти ВПО можуть вчитися дистанційно де завгодно. Це, мабуть, одне з найважливіших нововведень. Наші діти-переселенці можуть спокійно продовжувати своє навчання у своїх рідних школах, навіть якщо вони зараз далеко. Це ж чудово, бо не потрібно міняти школу, звикати до нових вчителів.

Тобто, якщо ваша дитина вже навчається в такій школі, нічого для неї не зміниться.

А що ж залишається, так би мовити, незмінним

Безпека на першому місці. Очне чи змішане навчання (це коли чергують онлайн- та очні заняття) дозволене тільки там, де є укриття. І не просто десь там, а прямо в закладі освіти або ж на відстані не більше 500 метрів від нього. Це абсолютно логічно, адже безпека наших дітей – понад усе.

Школи для діток з ТОТ продовжують працювати. Заклади освіти, які працюють з дітьми на тимчасово окупованих територіях, можуть продовжувати функціонувати. Навіть якщо там не виходить відкрити жоден клас, вони працюють. Вчителі там можуть займатися з дітьми за педагогічним патронажем. Це, знаєте, такий індивідуальний підхід до кожного учня, щоб врахувати всі нюанси безпеки. А вчителю за це платять, до речі, за кожну конкретну дитину.

Навчання за кордоном. Для діток, які зараз за кордоном, зберігається можливість навчатися за повною програмою в дистанційних класах. Або ж, якщо хочуть, можуть обрати скорочену програму – українознавчий компонент. Це теж важливо, щоб діти не втрачали зв'язок зі своєю країною.

Діти на ТОТ – індивідуальний підхід. Для дітей, що залишаються на тимчасово окупованих територіях, як і раніше, є вибір: навчатися в дистанційному класі або ж за тим самим педагогічним патронажем. Все залежить від того, яка там ситуація з безпекою.

Цікаво, що весь цей процес постійно тримає в фокусі безпеку. Це головне. І це правильно, бо в таких умовах, як зараз, по-іншому й бути не може.

Джерело: 5692.com.ua