Україна стрімко старіє – і це вже не прогноз, а реальність. Через війну наша держава втратила тисячі молодих чоловіків і жінок, мільйони працездатних людей виїхали за кордон, при цьому пенсіонерів стає все більше.
Про те, як постаріння нації вплине на майбутнє країни в інтерв’ю РБК-Україна розповів доктор економічних наук, заступник директор Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун.
Чому нація українців старіє
"На рівень старіння впливає зменшення народжень в країні, через що частка людей від 60 років збільшується. Це називається "старіння знизу", тобто шляхом зменшення молодших вікових груп. В Україні відбувається саме такий процес. Коли ж збільшується тривалість життя і кількість людей від 60 років зростає – це "постаріння згори", – каже науковець.
Гладун наголошує, що рівень постаріння в Україні збільшився через смерті людей фронті у віці до 60 років, оскільки пенсіонерів в армію не беруть.
"Також сильно вплинула міграція. Євростат в аналізі статево-вікової структури наших вимушених мігрантів вказав, що 94% – це діти й люди працездатного віку і лише 6% – люди у віці 65 років і старше", – говорить демограф.
Важливо розуміти, що постаріння шляхом збільшення тривалості життя – це позитивний чинник, оскільки є результатом цивілізаційного прогресу. Це означає, що люди живуть довше, бо економічна, політична, соціальна ситуація є кращою. Втім, це збільшує навантаження на соціальні служби, пенсійний фонд, систему охорони здоров'я.
"Всі нації без виключення старіють. Це загальний світовий процес і цю реальність треба прийняти", – зазначає Гладун.
"Портрет" населення України, станом на 2023 рік (інфографіка: Ukrainian Institute for the Future)
Які наслідки від постаріння нації
"Постаріння створює напруження в економіці, бо не вистачає працездатного населення, щоб сплачувати внески в пенсійний фонд. У нас й так пенсійний фонд дотується з бюджету, а ці гроші могли б піти на інші програми", – пояснює науковець.
Також постаріння нації збільшує навантаження на медичну систему, бо люди старшого віку хворіють більше, у випадку інвалідизації держава багато витрачає на утримання.
"Виходом може бути збільшення тривалості здорового життя. Також бізнес має пристосовуватися до ситуації і створювати робочі місця для людей з врахуванням фізичного стану старших вікових груп, а не шукати лише молодь", – додає Гладун.
У рамках країни потрібно підвищувати рівень народжуваності в країні, щоб діти за 20 років виросли й вийшли на ринок праці, могли підтримувати старше покоління.
Читайте також про те, скільки років життя "вкрала" війна в українців.
Раніше ми писали про те, що в Україні смертність майже втричі перевищила народжуваність у 2024 році.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.