2.8 C
Kamenskoe
Середа, 18 Лютого, 2026
На Головну Новини Хліб плюс 40% за два роки: чи зупиниться подорожчання у 2026-му

Хліб плюс 40% за два роки: чи зупиниться подорожчання у 2026-му

За останні два роки хліб в Україні подорожчав приблизно на 40%. Цифра звучить сухо, але якщо згадати, скільки коштував батон ще у 2023-му, різниця відчувається без калькулятора. Те саме стосується і борошна – воно теж додало в ціні майже стільки ж.

Про це свідчить галузевий аналіз та дані спілки "Борошномели України". І якщо коротко – 2024 і 2025 роки стали для споживачів непростими. Виробництво буксувало, енергоносії дорожчали, логістика ускладнювалася, сировина теж не дешевшала. У результаті – синхронне зростання цін на те, що українці купують майже щодня.

Скільки саме додали ціни

У 2024 році хліб подорожчав у середньому на 20–22%. У 2025-му – ще на 19–23%. Разом і виходить ті самі близько 40% за два роки.

Найбільше зросла ціна на пшеничний хліб вищого ґатунку – плюс 44%, до приблизно 63,5 грн за кілограм. Житній хліб додав 45% і зараз коштує близько 50,6 грн/кг. Батон подорожчав трохи менше – на 34%, до 30,9 грн за кілограм.

А на полицях супермаркетів преміальні сорти вже перетнули межу у 100 грн за кілограм. Для багатьох родин це вже не "звичайна покупка", а скоріше продукт із категорії "не щодня".

Через це змінюється поведінка споживачів. Хтось переходить на простіші сорти, хтось уважніше дивиться на акції. А хтось дістає з шафи хлібопічку. Домашня випічка знову набирає популярності – бо, якщо порахувати, іноді це справді вигідніше.

Виробники без прибутку

І тут є парадокс. Попри високі ціни в магазинах, виробники борошна працюють майже без маржі.

Декларована ціна пшеничного борошна зросла приблизно на 40%, але реальна ціна продажу часто на 10–15% нижча. У середньому це 13 700–13 900 грн за тонну.

Якщо розкласти по цифрах: пшениця другого класу коштує близько 10 300 грн за тонну, переробка – ще приблизно 2 500 грн. У підсумку чиста рентабельність млинів не перевищує 3%. Це дуже мало. Фактично підприємства працюють на межі – без можливості вкладати кошти в модернізацію чи розвиток.

Менше виробництва, менше експорту

Виробництво борошна продовжує скорочуватися. У 2025 році 14 найбільших підприємств країни виготовили 527,2 тис. тонн продукції – це на 4% менше, ніж роком раніше.

Експортна ситуація ще складніша. Обсяги впали до 66,8 тис. тонн – це найнижчий показник з 2006 року. Основні причини – логістичні обмеження та проблеми з повноцінним доступом до морських портів.

У результаті українське борошно постачається переважно до Молдови та країн ЄС. Географія звузилася, валютна виручка зменшилася, а можливості для масштабування обмежені.

Чи стане легше у 2026 році

Попри складну картину, аналітики припускають, що у 2026 році темпи зростання цін можуть сповільнитися. Можливо, ціни навіть стабілізуються – але різкого здешевлення не очікують. Швидше за все, вони залишаться на нинішньому рівні.

Є кілька факторів, які можуть стримати подорожчання:

  • надлишок зерна всередині країни. Через труднощі з експортом можуть накопичитися перехідні залишки пшениці на рівні 8–10 млн тонн. Це створює тиск на внутрішній ринок і не дає цінам різко зростати;
  • світова ситуація. Очікується рекордний урожай пшениці – близько 819 млн тонн. Уже зараз світові ціни знижуються третій місяць поспіль;
  • якість врожаю 2025 року. Українська пшениця показала високі якісні характеристики, що дозволяє виробляти борошно без додаткових витрат на поліпшувачі. А це знижує собівартість.

Тобто певні передумови для стабілізації є. Інше питання – чи перекриють вони витрати на енергію, логістику та інші чинники, які останні роки тиснули на галузь.

Джерело: 5692.com.ua