Багато хто мріє про людину, яка "зробить щасливим". Але чи можливо таке в реальному житті? Чи залежить наше щастя від когось іншого, і що буде, якщо цей "інший" зміниться, піде або виявиться не тим, ким здався?
Чи залежить від партнера у стосунках ваше особисте щастя та як отримувати задоволення від життя, розповів для РБК-Україна лайф коуч Віталій Курсік.
Чому щастя від партнера – це ілюзія
Коли стосунки тільки починаються, здається, що людина поруч – джерело всього хорошого: настрою, спокою, натхнення. Але з часом ідеалізація минає, і постає важливе питання: хто відповідає за ваше щастя?
Перекладати відповідальність за свій стан на партнера – це шлях до розчарування і залежності. Коли одна людина бере на себе завдання "робити іншого щасливим", обидва втрачають енергію. Один від відповідальності, а іншій – від очікувань, які не виправдалися.
"Чи може щастя залежати від іншої людини? Коротко – може, але не повинно. Так, коли ми закохані, щасливі, натхненні — це часто пов’язано з кимось поруч. Людина додає нам радості, сенсу, мотивації. Але якщо вся наша здатність відчувати щастя – виключно на чиїхось плечах, це вже не любов. Це залежність", – пояснює експерт.
Він додав, що ситуація може кардинально змінитися – коли інша людина перестане давати відчуття щастя, коли ця людина піде з вашого життя.
"Що станеться, якщо інша людина зміниться? Перестане "давати"? Або просто піде? Якщо ваше щастя – це "він/вона мене любить, значить я ок" – то вразливість ваша безмежна", – попереджає Віталій Курсік.
Як зрозуміти, що ви залежні від партнера
- Ви втрачаєте настрій, якщо не отримали уваги
- Без партнера все навколо здається сірим і безглуздим
- Ви боїтеся, що без нього (неї) ви нічого не зможете
- Ваша самооцінка залежить від оцінки іншої людини
"Такі думки та сприйняття іншої людини – не кохання, а емоційна залежність, яка має руйнівні наслідки. Тому найкраще, що ви можете зробити для себе – почати працювати з залежністю, щоб вибратися з цього хворобливого стану. Часом така залежність схожа чимось на наркотичну, наслідки якої ми знаємо", – додав фахівець.
Щастя – внутрішній ресурс
Справжня зрілість у стосунках починається з усвідомлення, що ніхто не може зробити вас щасливим, якщо ви самі цього не вмієте. І щастя – не зовнішній фактор, а внутрішній.
Ознаки:
- Ви усвідомлюєте свої цінності та цілі
- Ви сприймаєте себе і маєте здорову самооцінку
- Ви піклуєтеся про себе – фізично, емоційно, соціально
- У вас є власні інтереси, справи, сенси – за межами ваших стосунків
У стосунках двох дорослих людей кохання стає не рятівним кругом, а взаємною підтримкою.
"Якщо ваше щастя – це "я ціную себе, а поруч є хтось, з ким мені добре", то це вже дорослі стосунки. Ідеальні партнери не роблять нас щасливими. Вони – підсилюють наше внутрішнє відчуття гармонії. А якщо всередині – пустка, навіть найкраща людина з часом втомиться заповнювати її", – додає коуч.
Щастя не в "знайти когось". Щастя – в тому, щоб не втрачати себе, коли той "хтось" з’явиться. І не ламатися, якщо той "хтось" піде.
"Хороші стосунки – це союз двох повних людей. А не спроба зліпити з двох половинок щось ціле. Щастя – не обов'язок партнера, а ваша відповідальність. Тільки коли ви самі щасливі, у вас з'являється ресурс ділитися цим з іншими", – резюмує Віталій Курсік.
Вас може зацікавити:
- Які емоційні потреби у чоловіка у стосунках і як жінка може їх задовольнити
- Чому колишні партнери знову і знову повертаються та як це припинити
- Як не пересваритися з коханою людиною через різне бачення відпустки