В цілому в Україні під час війни заброньовані тим чи іншим підприємством працівники мають відстрочку від мобілізації. Проте існують деякі нюанси.
Про це у коментарі РБК-Україна розповів юрист практики військового права ЮК "Приходько та партнери" Михайло Лобунько.
Чи існують підстави для мобілізації заброньованих працівників
"Заброньовані підприємством працівники, очевидно, мають відстрочку від мобілізації. Але навіть в цьому, здавалось би, простому питанні є винятки", – повідомив експерт.
Він розповів, що тут варто пам'ятати, перш за все, про правовий статус заброньованого працівника.
"Заброньовані працівники – це ті, хто займає важливі для економіки чи безпеки країни посади на критично важливому підприємстві. Їх бронювання здійснюється за списками та пріоритетом, затвердженими підприємством", – пояснив юрист.
Лобунько зауважив, що бронювання зараз – з технічної точки зору – є значно простішим, ніж раніше.
"Адже після офіційного працевлаштування працівника директор вносить всю інформацію про нього в кабінеті "Дії", після чого відбувається бронювання працівника впродовж 72 годин", – роз'яснив він.
Експерт уточнив, що особа вважається заброньованою з моменту внесення даних про бронювання в систему "Оберіг".
Водночас існують деякі підстави для мобілізації буцімто заброньованих працівників.
"Хоча закон передбачає, що заброньовані працівники не підлягають мобілізації, можливі винятки", – підтвердив юрист.
За його словами, йдеться про:
- зміну статусу – якщо працівник втрачає свій заброньований статус, його можуть мобілізувати;
- бронювання не за процедурою – якщо виявлено, що бронювання було здійснене з порушенням процесу, працівник може підлягати мобілізації (а його бронювання буде анульоване).
Водночас заброньовані працівники мають право оскаржити рішення про зняття бронювання або мобілізацію – в судовому порядку.
"Важливою є наявність документальних підтверджень та правильне оформлення всіх необхідних документів", – наголосив Лобунько.
Насамкінець він зазначив, що заброньовані працівники "мають певні права на захист від мобілізації, однак є обставини, за яких їх можуть мобілізувати".
"Важливо чітко розуміти процеси бронювання та зняття бронювання, щоб захистити свої права й уникнути непорозумінь", – підсумував юрист.
Нагадаємо, після повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський підписав указ № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".
Того ж дня очільник держави видав указ №69/2022 "Про загальну мобілізацію" – поповнення ЗСУ та інших військових формувань новими військовослужбовцями по всій території країни.
Згодом воєнний стан і мобілізацію в Україні неодноразово продовжували.
Восени 2024 року в Україні змінили також процес і деякі умови бронювання працівників від мобілізації. Крім того, уряд провів аудит підприємств зі статусом критичних, яким дозволено бронювати працівників.
Нині для всіх підприємств у питанні бронювання працівників діє "перехідний період" до 28 лютого 2025 року – компанії повинні переоформити бронювання за новими правилами.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.