В Україні знову почалися тимчасові відключення електроенергії. Експерти попереджають, що вони можуть тривати ще доволі довго, а ситуація є надзвичайно складною через накопичення масштабних руйнувань в енергетичній інфраструктурі.
Коли може зрости кількість відключень
Протягом останніх місяців Україна втратила приблизно 8 ГВт генераційних потужностей через руйнування об'єктів електрогенерації в результаті воєнних дій. Це еквівалентно втраті восьми блоків атомних електростанцій.
Окрім прямих руйнувань, які спричинили ворожі атаки, ми стикаємося із проблемами через особливості побудови енергосистеми. Наприклад, ми не можемо повністю підключити Харківську область до електромережі через втрату Зміївської теплової електростанції. Вона була ключовим постачальником електроенергії для регіону, але тепер її зруйновано в результаті воєнних дій, – пояснює Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг та експерт сфери ЖКГ.
Такі обставини призводять до необхідності введення графіків тимчасових відключень електропостачання, які можуть стати стандартом для багатьох регіонів України у найближчі місяці.
Експерти визначають, що для відновлення енергетичної системи потрібно значні інвестиції та час. Вартість побудови нових генеруючих потужностей може сягати мільярдів доларів, а процес виготовлення та встановлення необхідного обладнання займе кілька років. Проте, одним із можливих рішень для зменшення відключень є розвиток сонячної та вітрової енергетики, які можуть стати додатковими джерелами електропостачання під час добових пікових навантажень.
У сонячні та вітряні дні ми можемо рахувати на енергію сонця та вітру для покриття частини наших потреб. Проте навіть за умови розвитку альтернативних джерел енергії, відключення світла будуть неминучими в періоди великих температурних коливань та пікових споживацьких навантажень, – зауважує Олег Попенко.
Підвищення імпорту електроенергії з країн Європейського Союзу також може стати одним із шляхів розв'язання проблеми енергетичного дефіциту. Проте, це потребуватиме будівництва нових високовольтних ліній та укладання відповідних угод з сусідніми країнами.
Ми можемо очікувати подальших відключень у майбутньому, особливо влітку, коли споживання електроенергії суттєво зростає. З цими проблемами нам доведеться зустрітися ще не раз, і вирішення цих питань потребуватиме інтенсивних зусиль та інвестицій, – підсумував експерт.
Джерело: 5692.com.ua