“Суспільна необхідність”: у підприємців зможуть вилучати автомобілі на потреби ЗСУ

В Україні можуть ухвалити норму, що передбачає вилучення автомобілів у підприємців для потреб української армії. Ініціатива розглядається у Верховній Раді.

Як відомо, закони воєнного часу можуть обмежувати право власника на розпорядження своєю власністю. Але наскільки законною є така ініціатива з точки зору конституційного права, розповів суддя Конституційного суду Віктор Шишкін (перший генпрокурор незалежної України), повідомляють Економічні новини.

Законопроєкт, яким передбачається вилучення автомобілів у підприємців на потреби війська, вже зареєстровано у парламенті. Може здатися, що ця ініціатива є антиконституційною, адже Конституція захищає приватну власність громадян.

Водночас, хоча українські закони і справді захищають права людини на її власність, статтею 319 Конституції визначено, що "власність зобов’язує". На цьому акцентує увагу Віктор Шишкін. Він каже, законом передбачені випадки, коли власнику можуть обмежити право на користування його власністю.

Тобто у деяких ситуаціях можна вилучити власність – коли, приміром, стоїть питання про захист людини, якій ця власність належить, – пояснив правознавець.

Тому в разі ухвалення такої норми у ВР, в ній не буде нічого протизаконного.

Бо це – суспільна необхідність. І це буде конституційно, – резюмував Віктор Шишкін.

Вилучення автомобілів на користь ЗСУ можливе вже зараз

У воєнний час питання щодо вилучення автомобілів регулюється п.7 Положення про військово-транспортний обов’язок. Військово-транспортний обов’язок поширюється на такі структури:

  • центральні та місцеві органи виконавчої влади;
  • інші державні органи, органи місцевого самоврядування;
  • залізниці;
  • порти, пристані, аеропорти;
  • нафтобази;
  • АЗС дорожнього господарства;
  • інші підприємства, установи та організації, що забезпечують експлуатацію транспортних засобів.

Джерело: 5692.com.ua