Польща введе зміни для частини українських біженців: що зміниться вже цієї осені

1 листопада цього року багато чого зміниться для наших земляків у Польщі. Чесно кажучи, тамтешні центри колективного розміщення, які ще називають OZZ, більше не будуть такими відкритими для всіх. Цікаво, що тепер вони прийматимуть лише тих, хто дійсно потребує особливої підтримки.

Хто ж тепер під особливим захистом

Власне, список такий:

  • наші пенсіонери;
  • майбутні матусі – вагітні жінки;
  • люди з інвалідністю.

Тобто, по суті, найвразливіші верстви населення. Ця інформація прозвучала на Polskie radio.

Що взагалі відбувається і чому такі зміни

Нещодавно, а саме 15 липня, польський уряд ухвалив новий законопроект. Він якраз і стосується того, як далі будуть розселяти наших людей у цих колективних центрах. Як пояснив речник їхнього уряду, пан Адам Шлапка, вони, мовляв, підлаштовують допомогу під те, що українцям зараз дійсно потрібно.

Міністерство внутрішніх справ та адміністрації вважає, що настав час поступово припинити цей вид підтримки, – сказав він.

А що там з оплатою

Ви знали, що зараз більше половини тих, хто живе у цих центрах, уже доплачує за своє проживання та їжу? Речниця мазовецького воєводи, пані Йоанна Баханек, пояснила, що перші 120 днів – це, грубо кажучи, чотири місяці – кожен, хто приїхав, мав право жити там безкоштовно.

Але після цього періоду "починається період фінансової співучасті". Це означає, що доводиться скидатися на своє утримання.

А куди ж подінуться решта

Приблизно 6000 біженців, які не потрапляють під ці "захищені" категорії, не залишаться наодинці. Для них розробили програму, яку назвали "Разом до незалежності". Ця програма буде фінансуватися з європейських грошей. На що підуть ці кошти? На дві основні речі:

  • субсидії, тобто, допомога, на оренду житла;
  • оплата курсів польської мови.

Наприклад, якщо говорити про цифри, то в Мазовецькому воєводстві (це як наша область) зараз живе близько 3000 наших людей у таких центрах. І, до речі, вільних місць там понад 1000. Тобто, місце ще є, але політика змінюється.

Скільки наших у Польщі

Наразі, число українських біженців у Польщі трохи зменшилося – зараз їх майже 984 тисячі. А от одразу після початку повномасштабного вторгнення їх було десь 1,3 мільйона.

Варто зазначити, що Польща – це друга країна після Німеччини, куди найбільше наших громадян виїхало через війну. Це і не дивно, бо ж близько, і культура схожа. А після того, як оформиш PESEL UKR (це такий собі ідентифікаційний номер для українців), можна спокійно жити, навчатися і, що важливо, працювати в Польщі легально.

Джерело: 5692.com.ua