МОН планує скасувати обов’язковий курс базової військової підготовки для студентів

Ну що ж, схоже, у Міністерстві освіти і науки затіяло щось цікаве. Здавалось би, вже з осені, а точніше, з 1 вересня 2025 року, наших студентів-другокурсників мали б "підтягувати" з військової підготовки. Так звана БЗВП — базова загальновійськова підготовка. Але, як то кажуть, не так сталося, як гадалося.

Виявляється, МОН зараз активно працює над тим, щоб це все скасувати. Вони вже навіть новий законопроєкт зареєстрували. Замість обов'язкової БЗВП пропонують ввести щось новеньке — курс "Основи національного спротиву". І, що найголовніше, він буде добровільним. От і все, що відомо на даний момент. Принаймні, так повідомляє ZN.UA, посилаючись на пана Михайла Винницького, заступника міністра освіти.

Що таке БЗВП і чому її хочуть прибрати

Якщо коротко, то це був би обов'язковий курс для хлопців-другокурсників, які навчаються на денній або дуальній формі. Стартувати мав би вже з осені 2025 року в усіх наших університетах і коледжах. Знаєте, така собі суміш теорії (прямо в аудиторіях) і, звісно ж, практики — десь на полігонах.

А після всього цього — присяга та отримання військової спеціальності. Загалом, 300 годин навчання: там тобі і вогнева, і тактична, і перша домедична допомога.

Чому ж це викликало стільки шуму

Пан Винницький, якщо чесно, досить критично поставився до ідеї зробити цей курс обов'язковим. Він прямо так і каже, що примус у цьому питанні може призвести до величезних проблем:

Що ми будемо робити з такою реальністю, коли велика кількість людей (я говорю про тисячі), захочуть відкупитися від БЗВП: "Я не хочу — не можу з різних причин, а давай, шановний пане інструкторе, запишеш мене, і ось тобі 100 баксів". І це буде загальнонаціональна проблема.

Ви самі розумієте, до чого це веде. Такий собі "корупціогенний капкан", який лише шкодитиме державі і, що найгірше, довірі людей до наших інституцій.

До речі, депутатка Інна Совсун теж наголосила, що тут потрібна чітка і зрозуміла комунікація. Мовляв, студентам треба пояснити, до чого їм готуватися, а не залишати їх у підвішеному стані. Це ж не жарти, коли йдеться про сотні тисяч молодих людей.

А які ще проблеми "спливли"

Як пише ZN.UA, тут є ще один бік медалі. Фахівці, особливо військові та освітяни, кажуть: без нормального фінансування це все може перетворитися на звичайну формальність. Капітан 12-ї бригади НГУ "Азов" Ігор Якубовський, наприклад, вважає, що без грошей та людей університети просто будуть "домовлятися" з навчальними центрами. А ті, своєю чергою, "закриють очі" на відсутність реального навчання, просто видадуть сертифікати й приймуть присягу. Ну, ви розумієте.

Крім того, для якісного викладання такої підготовки потрібні:

  • Викладачі в університетах (для теорії).
  • Інструктори на полігонах (для практики).
  • Координатори та організатори, які мають бойовий досвід.

Але ж де їх взяти, цих фахівців? Це зараз, чесно кажучи, величезна проблема.

Заступник директора департаменту військової освіти і науки МОУ Максим Кас’яненко теж підтверджує, що військові виші та навчальні частини вже й так перевантажені. Їхні викладачі й так готують курсантів, та ще й змушені ходити на курси для викладачів БЗВП. А це, погодьтесь, не додає оптимізму.

Командир батальйону 95-ї десантно-штурмової бригади Ярослав Секрет взагалі пояснив, що реалізувати такий курс на базі бойових частин просто неможливо. У них немає ні ресурсів, ні людей. Альтернативою могли б стати навчальні центри, але для цього спершу треба налагодити співпрацю між ними та університетами. Це ж ціла система, а не просто так.

Отакі от справи. Примусова форма, як бачимо, може народити цілу купу проблем, від корупції до простої відсутності сенсу. Тисячі студентів, за словами пана Винницького, шукатимуть шляхи "відкупитися", а це, звісно, нікому не потрібний тіньовий механізм. Будемо сподіватися, що новий підхід, добровільний, буде працювати набагато краще.

Джерело: 5692.com.ua