А ви знали, що вступ будь-якої країни до Євросоюзу, по суті, автоматично означає прощання з національною валютою і привіт євро? Це така собі обов'язкова програма. І Україна тут не виняток – нам, виявляється, теж доведеться підлаштовувати свої закони під європейські стандарти.
Про це нещодавно розповів Вітас Васіляускас, він колись був головним у Банку Литви, а зараз працює виконавчим директором у МВФ. Він поділився своїми думками в інтерв'ю для NV.
Що там МВФ каже про євро для України
За його словами, все досить просто: треба просто "адаптувати свою правову систему і бути частиною клубу". От і все. Він каже, що запровадження євро — це, можна сказати, юридичне зобов'язання. Є, звісно, винятки, як от Данія, яка отримала собі таку "особливу умову" при вступі до ЄС. Але це рідкість.
До речі, він ще підкреслив такий важливий момент: вибір монетарної політики – це чисто внутрішнє рішення кожної країни. Це, мовляв, суверенне рішення. Адже, якщо придивитися, не всі країни, що вже в ЄС, є ще й членами єврозони.
Він навів приклад Литви. Для них, каже, перехід на євро у 2015 році був стратегічним кроком, такою собі великою ціллю. Мовляв, питання було не "чи переходити", а "коли саме". Головне, щоб країна була готова, щоб відповідала всім тим критеріям. У Литві, наприклад, Банк Литви навіть спеціальний звіт публікував. Там були розписані всі плюси і мінуси від переходу на євро. І, чесно кажучи, це, мабуть, дуже допомогло у розмовах з тими, хто приймає рішення, з бізнесменами та й просто з людьми.
Чи скоро Україна побачить євро у гаманцях
Раніше, до речі, Сергій Ніколайчук, заступник голови НБУ, теж вже говорив про це. Він тоді зазначив, що Україна, коли вже буде вступати до ЄС, візьме на себе це зобов'язання – перейти на євро.
Але тут є одне "але". Він підкреслив, що це дуже-дуже далекий шлях для нас. На його думку, 10-15 років – це навіть близько не той термін, за який ми встигнемо підготуватися так, щоб відповідати всім-всім критеріям для переходу на євро.
Через ці ж 10-15 років, як він вважає, в Україні вже будуть оцінювати: по-перше, наскільки ми взагалі готові до цього кроку, а по-друге, чи так вже нам це й потрібно.
Якщо говорити про цифри, то НБУ, можливо, колись і поміняє основну валюту для розрахунку курсу з долара на євро. Але експерти вважають, що це станеться не раніше ніж за три роки. Так що, як бачимо, поки що гривня з нами.
Джерело: 5692.com.ua